Titulní obrázek

Nová Toyota Verso - vůz pro rodinu

Publikováno: 22.leden 2013

Zbrusu nový vzhled a lepší jízdní vlastnosti nyní charakterizují modernizované MPV Toyotu Verso. Do vozu se i nadále vejde sedm cestujících. Na velmi dobré úrovni je bezesporu odhlučnění vozu.

Nová tvář navazuje na nedávno představený hatchback Auris. Světla s diodami pro denní svícení vypadají dobře, stejně tak upravená maska chladiče a přední nárazník. Základní tvary ale zůstaly stejné. Dobrý přístup do kabiny umožňují velké postranní i páté dveře.

Palubní desku charakterizuje množství tvrdých plastů, což nepovažujeme za problém. Jsou totiž na první pohled kvalitní. Jízda ukázala, že jsou i dobře slícované. Před spolujezdcem najdete rovnou dvě odkládací schránky. Verso si zachovalo kapličku s přístroji sice uprostřed palubní desky, ale otočenou směrem k řidiči. Za příplatek si lze pořídit multimediální systém s navigací, dotykovou obrazovkou a případným připojením k internetu.

Pokud máte v sedmimístné verzi všechny sedadla nahoře, vejde se do kufru jen 155 litrů. Pokud třetí řadu nepotřebujete, odstěhujete v něm 484 litrů. Po sklopení i druhé řady vznikne místo na 1009 litrů nákladu.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Toyota nové Verso vyvíjela ve svém designovém studiu ED2 v Nice, proto se první jízdy konaly právě na jihu Francie. K seznámení jsme zvolili nejsilnější vznětový motor s označením 2.2 D-CAT a výkonem 110 kW (150 koní). Na výběr je ještě slabší turbodiesel s výkonem 91 kW, příznivci benzinových jednotek pak mohou sáhnout po verzi 1.6 nebo 1.8 Valvematic s výkonem 97 a 108 kW.

Inženýři Toyoty pracovali na odhlučnění, což je cítit během prvních okamžiků jízdy. Aerodynamický svist se objevuje až v rychlostech nad dálničním limitem. V testovaném autě byl motor spojen s manuální šestistupňovou převodovkou. K verzi 1.8 Valvematic se pak dá pořídit automat Multidrive S.

Podvozek Versa je pochopitelně zaměřen na komfort a i díky dobrému odhlučnění není problém ani s přejížděním nerovností. Vyšší stavba vozu a naladění podvozku bude vyhovovat klidnějším řidičům.

Nová Toyota Verso vypadá zvenčí dobře, nabídne i solidní kvalitu zpracování a slušnou prostornost. Pokud je to to hlavní, co od svého vozu očekáváte, nebudete zklamaní. Navíc i cena není špatná. I přes řadu vylepšení zůstává totiž stejná jako u minulé verze.

„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain