Titulní obrázek

Toyota svolává 7,4 milionu aut

Publikováno: 25.březen 2013

Velkou svolávací akci zahájila japonská Toyota. Důvodem je vadné ovládání oken u řidiče. Opravit se musí na 7,43 milionu automobilů. V Evropě se akce týká 1,39 milionu vozů. Servisy budou muset navštívit modely Yaris, Corolla, Auris, Camry nebo RAV4. Svolány budou ale také třeba modely Highlander, Tundra nebo Sequoia.

V případě Yarisu, Aurisu a RAV4 se jedná o kusy vyrobené mezi zářím 2006 a prosincem 2008. Bližší informace o tom, které exempláře musí do servisu, sdělí sám prodejce. Napájení stahování oken bude podle Toyoty opraveno zhruba za 40 minut, a to zdarma. Na přepínače bude v servisu namazáno speciální, teplu odolné mazivo, popřípadě budou přepínače vyměněny. Běžně dostupná maziva použitá na tuto součástku podle automobilky mohou vést k požáru. Kvůli stejnému problému musí navštívit servis také Honda CR-V předminulé generace.

Jen v Evropě se tato svolávací akce týká 220.000 exemplářů CR-V. Obrovská svolávací akce je součástí plánů prezidenta značky Akia Toyody, který chce, aby se vylepšila pověst o kvalitě vozů Toyota. Ta byla pokažena v souvislosti s nechtěným zrychlováním vozů značky, které do servisů mezi lety 2009 a 2010 svolalo více než 10 milionů Toyot a Lexusů.

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

Během vyšetřování se posléze přišlo na to, že tuto akceleraci způsobila vadná podlahová krytina pod pedály a mechanicky vadné plynové pedály. Letos se pak jedná už o druhou velkou svolávací akci Toyoty. Kvůli kontrole zadní nápravě se do servisů podívalo 1,5 milionu aut značky. Postiženými modely tenkrát byly Auris, Avensis a RAV4.