Titulní obrázek

Toyota a BMW rozjeli společnou spolupráci

Publikováno: 5.říjen 2012

Společnou architekturu a komponenty začnou vyvíjet Toyota a BMW. Momentálně jsou v médiích spekulace, že by nástupcem mohl být Toyota Supra. Pravděpodobně by se na vůz měla využít architektura BMW řady 6.

Japonská automobilka už spolupracovala na sporťáku se Subaru, z této spolupráce vznikly sesterské modely Toyota GT 86, Scion FR-S a Subaru BRZ. Sportovní auta z dílny BMW a Toyoty  budou mít vlastní design. To vzhled tria GT 86, FR-S a BRZ se liší jen v detailech. O chystaném automobilu mluvčí BMW dále prohlásila, že bude používat techniku šetrnou k životnímu prostředí. Hlasy z BMW pak spekulují o tom, že by díky této spolupráci mohla vzniknout nová generace Toyoty Supra. Ta by pravděpodobně mohla využít architekturu BMW řady 6.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Zatím poslední Supra se přestala vyrábět v roce 2002. Klíčovým faktorem je, aby si oba automobily zachovaly charakter svých výrobců, navzdory společně vyvinuté technice. Možností je i to, že by se jeden z chystaných sportovních vozů prodával se značkou Lexus. Lexus na letošním detroitském autosalonu představil koncept LF-LC, kupé s konfigurací 2+2. To naznačuje, že by Lexus do tohoto segmentu rád nahlédl. Již dříve se objevily zprávy, že pokud by se koncept LF-LC dočkal sériové podoby, prodával by se za zhruba stejnou cenu jako Porsche 911 Turbo.

Spolupráce s BMW by Lexusu mohla pomoci s vyladěním automobilu, například s jeho jízdními vlastnostmi. Navíc by automobil mohl použít stejnou techniku jako chystaný plug-in hybrid BMW i8. Ten bude poháněn 1,5litrovým tříválcem kombinovaným s elektromotorem. Koncept tohoto auta dosahuje kombinovaného výkonu 260 kW. Pokud by BMW i8 sdílel některé komponenty s dalším automobilem, byl by vývoj nové techniky pro mnichovskou automobilku méně nákladný, náklady na vývoj by se totiž rozdělily mezi více výrobců.