Titulní obrázek

Toyota a Ford mají spor, kdo z nich má nejprodávanější auto roku?

Publikováno: 14.září 2012

Automobilky neustále bojují, která z nich je největší a nejprodávanější. Stejný problém nyní řeší Toyota a Ford. Obě společnosti tvrdí, že jejich modely jsou nejprodávanějším vozem letošního roku. Mají ale pravdu, záleží totiž z jakých statistik jednotlivé výsledky vyplývají.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

V případě celosvětových statistik prodejů aut nejde tolik o falšování jako o nedostatek informací. A taky o úhel pohledu. Chlubit se titulem "nejprodávanější auto planety" totiž může pomoci prodejům. A tak si značky počítají statistiky po svém.

Automobilka Ford totiž před nedávnem oznámila, že vyrobila osobní automobil s pořadovým číslem 350 000 000. Stal se jím hatchback Focus. Při té příležitosti se Ford pochlubil, že právě focus je letos neprodávanějším autem planety. Za prvních šest měsíců se jej podle dat konzultantské společnosti IHS Automotive prodalo 489 616 kusů.

Stejné statistiky uvádí, že Toyota prodala 462 187 kusů svého modelu Corolla. Japonskému kompaktu tak patří podle statistik IHS druhé místo. Proti tomu se ale Toyota ohradila s tím, že statistiky nepočítají se všemi modely této řady. IHS totiž do prodejů nezapočítává vozy s názvem Auris, což je značka, kterou pro corollu firma používá v Evropě. Toyota tvrdí, že celkem za první pololetí roku 2012 prodala 603 840 vozů řady Corolla. Sem kromě modelu s tímto jménem patří i zhruba 48 000 aurisů, 58 000 kusů MPV Corolla Verso a také americký sportovní hatchback Toyota Matrix. Hatchbacků corolla a auris se dohromady prodalo asi 534 000 kusů.

Pokud věříte tomu, že pravdu má japonská automobilka, pak vězte, že Toyota má navíc v kapse ještě hybridní model Prius. Za první tři měsíce  letošního roku se modelů této řady prodalo 247 230 kusů (Corolla byla první s 300 800 kusy, Focus druhý s 277 000 kusy). Toyota ale opět sčítá víc modelů a kromě klasického priusu (a jeho plug-in verze) jsou v prodejních číslech zahrnuty i modely Prius-V a Prius C. A vzhledem k tomu, že se předstihnutím focusu nechlubí, Prius zřejmě za německo-americkým hatchbackem zaostal.

I když se o pozici nejprodávanějšího modelu dohadují Toyota a Ford, nemusí být nejprodávanější auto ani jedné ze značek. Souhrnné statistiky IHS zatím totiž nejsou veřejné a je možné, že některý model by focus a corollu mohl předstihnout.

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich