Titulní obrázek

V Ománu je Toyota z 60.let velkým pomocníkem při rybolovu

Publikováno: 23.srpen 2012

Rybáři v celém Ománu používají nejraději staré terénní vozy od automobilky Toyota. Jejich obliba se zvyšuje hlavně kvůli spolehlivosti, kvalitě i životnosti, tu totiž mají větší než nynější moderní SUV.

Rybáři si většinou zaparkují svoje maximálně rok nebo dva staré a zásadně bílé sedany na silnici u pláže a nasednou právě do těchto land cruiserů. Připevní k nim sítě, které mají ve vodě a s zajedou do mělké vody. Poté vycouvávají zpět a vytahují sítě, které stáčí do lodí. Jeden cruiser jde zleva, druhý zprava a přibližují se k sobě. Když jsou dostatečně blízko, odstaví auta, stáhnou sítě sami a postarají se o úlovek. Podle rybářů se používá stejná technika po celém Ománu, stejně jako land cruisery.

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

Toyota Land Cruiser ománských rybářů je ze série označované jako J40 (někdy FJ40). Ta se vyráběla od roku 1960 a v Brazílii, kde se nabízela jako Toyota Bandierante, její výrobu ukončili až v roce 2001. Omán prošel za posledních 40 let doslova nepopsatelnou společenskou transformací, s čímž přišla i technologická revoluce. Jejich autopark se neustále obměňuje a naprosto mu dominují japonské značky, v čele právě s Toyotou a s překvapivě malým zastoupením od Hondy.

Land Cruisery ale zůstávají. Podle jednoho z rybářů se s nimi na pláži nemohou měřit ani dnešní SUV od Toyoty, kterých je v Ománu opět plno. Po silnicích jezdí nejnovější land cruisery, zajímavé a v České republice díky individuálním dovozcům občas zahlédnutelné Toyoty FJ Cruiser i vozidla jiných značek.

„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain