Titulní obrázek

Toyota Porte, jen pro Japonsko

Publikováno: 30.červenec 2012

Přepracovaný model Porte byl konečně představen. Vůz je určen hlavně pro japonský trh, který dále obohatí model Spade stojící na stejném základu, ale s jiným designem. Podle Toyoty jsou tato auta unikátní hlavně díky svým dveřím.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

Na levé straně karoserie jsou totiž jen jediné dveře, které jsou posuvné a dálkově ovládané. Podobné řešení využíval i Peugeot 1007, byť na obou stranách své karoserie. Tyto posuvné dveře jsou 1.020 milimetrů široké a 1.250 mm vysoké. Jejich hlavní výhodou je tedy usnadnění vystupování a nastupování. Dveře je možné otevřít dálkově pomocí klíče nebo stisknutím příslušného tlačítka uvnitř vozu. Na pravé straně auta se nacházejí dvoje dveře, které se otevírají konvenčně.

Oba modely se liší především svojí přídí. Zatímco Spade sází spíše na hrany a futuristické tvary, Porte je oválnější a spíše konzervativní. Spade i Porte jsou dlouhé 3.995 mm, široké 1.695 mm a vysoké 1.690 mm, rozvor jejich náprav je dlouhý 2.600 mm. V nabídce budou dva benzinové motory – o objemu 1,3 a 1,5 litru. Kombinovány jsou s převodovkou s plynule měnitelným převodem, nazvanou Super CVT-i. Základem je pohon předních kol, pohon všech kol je za příplatek. Vybrané verze budou doplněny o start-stop systém.

Především pro starší a zdravotně postižené zákazníky je určeno přední motorizované sedadlo spolujezdce, které se při vystupování a nastupování posune, aby dále tyto úkony usnadnilo. K dispozici je i přístroj pro nakládání a vykládání invalidního vozíku. Názvy obou modelů odkazují na jejich charakter. Porte je francouzský výraz pro dveře, Spade je zase kombinace slov space a wide (prostor a široký), vedle toho je to anglický výraz pro karetní symbol piky. Japonské ceny se pohybují od 1,45 milionu jenů do 1,91 milionu jenů, což je cca 386 až 509 tisíc korun. Cílem Toyoty je, aby se na japonském trhu za měsíc prodalo 4.000 exemplářů od každého modelu.