Titulní obrázek

Zbrusu nový Auris se představí na autosalonu v Paříži

Publikováno: 14.prosinec 2013

S Názvem Corolla se budeme setkávat už jen u sedanů. Kompaktní Toyoty nové generace si i nadále ponechají jméno Auris, s kterým se prodává již od roku 2007. Nový model se od dřívějších liší velmi výrazně. Už nemá svou buclatou karoserii.

Novinka má dravější ostře řezanou masku s úzkými světly, přísné linie nahradily barokní košatost. Klín profilu je výrazně ostřejší, auto je taky nižší o 5,5 centimetru. Díky tomu vypadá výrazně atraktivněji, automobilka také uvádí, že snížení pomohlo lepší aerodynamice: součinitel čelního odporu (Cd) je nyní vynikajících 0,28, což pomáhá jízdní stabilitě i nižší spotřebě.

Při pohledu ze strany nejde přehlédnout, že přibyla jedna skleněná plocha. Dosavadní tlustý zadní C sloupek nyní téměř celý vykouslo trojúhelníkové okno. Zúžení svítilen a jejich protažení do středu karoserie neminulo ani zadní partii aurise, efekt "dravosti" je tady stejný jako na přední masce. 

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Interiér také prodělal výraznější změny. Japonští konstruktéři konečně došli k prozření, že několik barevně nesladěných (bílých a žlutých) displejů opravdu nevypadá dobře, a vsadili tentokrát na jednotnou, pohlednou a módní bílo-tyrkysovou. Úlitba americkému a japonskému vkusu v podobě samostatných digitálních palubních hodin sice zůstala, ale berme to jako osobitou zvláštnůstku japonských vozů, když všichni ostatní už dávno časomíru integrovali někam mezi budíky, případně do displeje autorádia. 

Toyota v poslední době hodně sází na cenově dostupný infotainment i v malých modelech, takže možná se velkého displeje dočkáme i v "základu". V interiéru také vládnou měkčené plasty, ve vyšších výbavách se nebude šetřit kůží; celek vypadá hodně luxusně. Umístění řadící páky dosud nebylo nejlepší. Byla sice hned po ruce, ale nestálo to za to omezení všech ostatních praktických funkcí středového tunelu, odkládacích ploch na lahve, kelímky s kávou a podobně. Tu už si konečně jako v normálním autě vy i spolujezdec položíte hezky k ruce u ruční brzdy.

Nový auris je o tři centimetry delší než současný (celkem 4275 mm), pro kolena zadních cestujících přibyly díky jinak tvarovaným sedadlům dva centimetry; kufr se protáhl o devět centimetrů, ale objem se zvýšil jen nepatrně (354 vs. 360 litrů). Skvělá věc se ale povedla u hybridní verze, která v nabídce pochopitelně zůstane, její kufr je nově stejný jako u verzí se spalovacími motory, protože baterie se podařilo odsunout pod zadní sedadla. 

Toyota čeká, že hybridů se prodá plná třetina z celkového počtu, zbytek si podělí dvě zážehové (1.33 a 1.6) a dvě vznětové (1.4 D-4D a 2.0 D4-D) motory. Nový auris se bude vyrábět v továrně v britském Burnstonu spolu s modelem Avensis, oficiální premiéru bude mít 27. září na autosalonu v Paříži.