Titulní obrázek

BMW a Toyota spolupracují na sportovním modelu

Publikováno: 19.listopad 2012

Automobilky BMW a Toyota se rozhodly pro takzvané memorandum o porozumění. To by se mělo zaměřit na dlouhodobou a strategickou spolupráci ve čtyřech oblastech, která se týká hlavně techniky šetrné pro životní prostředí.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

Ve čtyřech oblastech je zařazen společný vývoj palivových článků, spolupráce na technice pro elektromobily, společný vývoj a výzkum lehkých materiálů a také společný vývoj architektury a komponentů pro budoucí sporťák. Norbert Reithofer, předseda představenstva BMW, však připustil že společně vyvíjená architektura předurčí i další typy aut. Automobilky tedy začnou spolupracovat na úsporných technologiích.

Japonská automobilka je velmi silná v segmentu hybridních aut, zároveň i v technice palivových článků. Naopak BMW dominuje ve vývoji sportovních aut. Společnosti se tedy skvěle doplňují. Letos v březnu BMW Group a Toyota Motor Corporation podepsaly závaznou dohodu o spolupráci v oblasti výzkumu nové generace lithium-iontových bateriových článků. Kromě toho výrobci podepsali smlouvu, podle níž BMW Toyotě bude od roku 2014 dodávat turbodiesely o objemu 1,6 a 2,0 litru.

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich