Titulní obrázek

Toyota podepsala spolupráci s PSA

Publikováno: 9.listopad 2012

Japonská společnost Toyota uzavřela další dohodu o spolupráci s PSA. V plánu je nakupování lehkých užitkových vozů. Jedná se hlavně o výrobky továrny Sevelnord v severní Francii.

Informaci jako první přinesl týdeník La Tribune, nyní ji potvrdila i sama automobilka. O rozhovorech se ovšem zmínil už v dubnu 2012 tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Momentálně v závodě vznikají trojčata Citroën Jumpy, Peugeot Expert a Fiat Scudo, jak v dodávkových, tak i v osobních verzích. Kromě nich stále běží výroba velkých MPV Citroën C8 a Peugeot 807. Podle dohody bude Toyota kupovat počínaje letopočtem 2013 od 5 do 10 tisíc užitkových aut a prodávat je pod jiným názvem a se svým logem. 

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Současný spolupracovník, italský Fiat, dal již před časem jasně najevo, že chce ze společného podniku vystoupit, Sevelnord by ale měl přežít. Jenže, právě proto potřebuje jinou automobilku a příchod Toyoty by pro něj mohl být východiskem ze současné prekérní situace. Tedy, alespoň z jedné. Budoucnost továrny Sevelnord závisí na nalezení nového partnera a mezi jinými podmínkami také získání ústupků od odborů. A to se tedy nyní povedlo. Japonci mají v kategorii dodávek do 3 t, do které také zmíněná trojčata patří, o něco větší model Hiace.

Poslední skutečně nová generace tohoto vozu ale přišla v polovině 90. let, takže současné, byť výrazně modernizované provedení vlastně již notně přesluhuje. Další důvod, proč do spolupráce s francouzským koncernem jít. A krizi zmítanému PSA to jistě vytrhne alespoň nějaký trn z paty. PSA v roce 2014 ukončí výrobu v továrně Aulnay.