Titulní obrázek

Toyota Prius po zásahu tuningu

Publikováno: 29.říjen 2012

Hybridní Toyota se vymyká běžným měřítkům. Navíc projde-li nějakým speciálním tuningem, který jí sníží spotřebu na 2,4 l/100 km.

Směry se mění v každém odvětví, nyní i v tuningu. Jednou se na auto lepí křídla, jindy se zase nasazují diody. Asi před pěti založili v Japonsku naprosto šokující odvětví tuningu. Cílem úprav se stal hybridní Prius.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Automobilka Toyota tvrdí, že má hybridní Prius kombinovanou spotřebu 4,3 l/100 km. Některým je to ale málo. Agentura Bloomberg přinesla fascinující příběh o fenoménu „nenpimania“ – lidech, kteří upravují svoje Priusy s cílem dosáhnout rekordně nízké spotřeby. Tuning jako odvětví zjevně objevil zcela nové pole působnosti. Šestapadesátiletý Takaši Toja obdařil svůj Prius speciálními pneumatikami, kartónovým krytem spodní části motorového prostoru a pěnovou výplní mřížky chladiče. Také má upravenou řídicí jednotku. Loni prý tankoval jen sedmnáctkrát, přičemž na každou nádrž (49 l) najel šestnáct set kilometrů. To odpovídá spotřebě 3,6 l/100 km.

I s takovým výsledkem ale není Toja ve srovnání s některými kolegy nejlepší. Jistá žena z prefektury Akita na webové stránce věnované nenpimanii uvádí spotřebu neuvěřitelných 2,4 l/100 km! Kromě specifických úprav se „maniaci“ spoléhají na vypilování jízdního stylu, který dokonale využívá vlastnosti hybridního pohonného ústrojí Toyoty Prius. Komunita má okolo stovky členů.

 

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich